27 Ekim 2017 Cuma

Bebekler için kitap önerileri

Merhabalar,
Son zamanlarda yazılarım bebekler üzerine oluyor çünkü 10 aylık oğlum için elimden geldiği kadar faydalı şeyler yapmak istiyorum ve araştırıyorum. Güzel bılduğum şeyler sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunlardan biri de bebek gelişimi için çok önemli olan kitaplar... Oğlum daha doğmadan önce araştırmaya başladım. Acaba gelişimini olumlu yönde etkileyecek ne tür aktiviteler yapabiliriz?, Onu eğlendirmek için neler yapabiliriz?, Aynı zmaanda öğrenme kabiliyeti nasıl artar? gibi pek çok soruya yanıt aradım. Malum çalışan bir anne olunca çocukla birlikte olabileceğim zaman kısıtlı. Ben de bu süreyi dolu dolu ama eğlenceli bir şekilde geçirmek istedim. Sonuçta bir çok güzel aktivite oluşturdum. Kitap okumak en sakin aktivite oldu. Oğluma 20 günlük olduğu andan itibaren kitap okudum. Bol resimli kitapları ona da gösterdim ve şekiller izerinden anlattım. İlk zamanlarda bir tepki beklemiyordum zaten ama günler geçtikçe benim ona kitap okumamın hoşuna gitiiğini fark ettim. Ve şuan son durum kendi kitabını seçip mırıl mırıl bir şeyler anlattığını görüyorum. En yaramaz anında bile eline kitap vernce oturup resimlerine bakıyor ve kendince sesler çıkartıyor. Kitaplar görsel zekayı geliştiriyor, konuşma yetisini kuvvetlendiriyor ve anneyle birlikte huzurlu bir zaman geçirmesini sağlıyor.
Tabi kitapları da yaşına böre seçmek gerekiyor. Anlatılanların bebeğe uygun olması, yorucu ve çok uzun olmaması, renk ve şekillerin dikkat çekici olması gerekir. Bir de bebekler eline aldığında hemen ağzına götürüyorlar. Bunun için kitapların yırtılmaya ve salgalara dayanıklı olması gerekiyor. Bu amaçla basılmış karton sayfalı çok güzel kitaplar buldum. Bunlardan ilki Minik Arkadaşım Serisi, diğeri de Dostumuz Hayvanlar Serisi. Seri şeklinde olan bu kitaplardan ilk başta iki tanesini almıştım. Oğlum o kadar sevdi ki diğerlerini de aldım sonradan.
Sayfaları karton, renkler ve resimler çok güzel. Her sayfada bir cümlelik anlatımlar var. Bebeğin dikkatinin dağılmasına fırsat vermeyen kısa hikayeler...Bir diğeri de yine serisini tamamlamaya çalıştığım Sevimli Hayvanlar Serisi.
Bu kitapların sayfaları karton değil o yüzden kırıştırıp yırtma ihtimali yüksek. Ama eline fazla vermeden ben okuyup ona resimler gösteriyorum şimdilik. Kitapların kalitesi çok yüksek. Kuşe kağıda basılmış ve resimler çok güzel çizilmiş. Ben bile bakmayı çok seviyorum.
Son olarak da öğretici kitaplardan olan Minik Kitaplarım Serisi var. Bu kitaplardan üç tanesini aldık. Büyüdükçe seriyi tamamlamayı düşünüyoruz. Renkler ve şekiller, Hayvanlar ve Taşıtlar şuan bizim elimizde. Kitabın boyutu çok minik, tam minik ellere göre. Oğlum rahatlıkla tutup sayfalarını çeviriyor. Bu da yine karton sayfalı bir kitap. Renkleri ve çizimleri kaliteli bir kitap. Hayvanları, renkleri, şekilleri ve taşıtları öğrenmenin en eğlenceli yolu bence. Ben evde zeka kartları da hazırlamıştım. Bu seri ile benim kartlarım pekişmiş oluyor.


Sizler de beğendiğiniz ve aldığınız kitapları yorumlarda paylaşırsanız çok sevinirim. Herkese eğlenceli günler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder