8 Mayıs 2017 Pazartesi

Hamilelikte Çatlaklardan Korunma Yöntemleri

Merhaba sevgili okurlar,
Bu yazımda sizlere hamilelik döneminde çok sık görülen çatlakları nasıl önleyebileceğimizden bahsedeceğim.
4 aylık bir bebeğim var ve geçen sene hamileliğimin başlarında bu konuyu çok fazla araştırdım. Gerek arkadaşlarımdan gerek doktorumdan ve internet araştırmalarımdan faydalanarak bu sorunu kendimce çözdüm:) Eminim her bayanın hamileyken görmek istemediği bir sorun. Öncelikle şunu söylemek istiyorum: Yaptığım araştırmalar ve çevremdeki insanlardan aldığım geri dönüşler, çatlakların biraz da yapısal bir sorun olduğudur. Yani her ne kadar korunup, önlemeye çalışsa da yapı olarak buna müsait insanlarda engellenemeyebilir. Biz elimizden gelen önlemleri alarak belki miktarını azaltabiliriz. Tabi burada bahsettiklerimi siz de kendi doktorunuza danışarak uygulamalısınız. Hamilelik hassas bir dönem ve her hamile kendine has bir dönem geçirir. Ama her gün alınacak ılık duş her hamile için faydalı olacaktır.

Ben kendi hamileliğimde uyguladığım yöntemleri üçe ayırdım:
Hamilelik döneminin ilk üç ayı gerçekten çok önemli. Bebeğin sağlığı için bu dönemde annenin çok dikkatli olması gerekir. Hareketler, beslenme ve kullanılan kozmetik ürünler gibi bebeği etkileyecek pek çok unsur var ve annenin bu konularda bilgili ve dikkatli olması gerekir. Bu nedenle doktorumun bana söylediği şekilde ilk üç ayda kozmetik bir ürün kullanmadım. Sadece güvendiğim bir aktardan kakao yağı ve susam yağı aldım. Kakao yağı ve susam yağını sırayla her gün tüm karın bölgeme sürdüm. Bu şekilde ilk üç ayı tamamladım.

İkinci üç aylık dönemde ise yine doktor tavsiyesiyle kozmetik ürün kullanımına başladım. Ben çevremdekilerin tavsiyesiyle Lierac Çatlak önleyici Jel kullanmayı düşünmüştüm. Doktorum da aynı fikirde olunca benim için karar vermek kolay oldu. Epey araştırdım ve memnun kalan kişilerin yorumlarıyla gönül rahatlığıyla bu ürünü kullanmaya başladım.  Ürün 200 ml'lik ve 100 ml'lik tüplerde satılıyor. Ben hamileliğimin sonuna kadar 200 ml'lik 2 tüp kullandım. Sonuçtan çok memnunum. 4. aydan itibaren her gece yatmadan önce tüm karın bölgesine ve kilo artışının olduğunu düşündüğünün tüm vücudunuza uygulayabilirsiniz. Yapışkanlı veya ıslaklık hissi vermeyen, kokusu rahatsız etmeyen ve rahatlıkla sürülebilen bir ürün. Masaj yaparak uygulamaya dikkat edin. Bunun bir faydası da karnınızı ovarken bebeğinizle iletişime geçiyor olmanız:)Lierac Çatlak Önleyici Jel
Ve son üç ayda daha da büyüyen karnınız karışmaya başlıyor. Artık bebeğin hareketleri çok daha rahat hissediliyor ve sanki karnınızda bir yırtılma varmış gibi hissedebiliyorsunuz:) Bu dönemde karın bölgesinin sürekli nemli tutulması gerekiyor. Bu nedenle artık sadece geceden geceye sürülen Lierac Jel yeterli olmayabilir diye ben bir de Johnson's Baby bebek yağı aldım ve her gün duştan sonra onu da kullandım. Bölgenin sürekli nemli kalmasını ve elastikiyetini korumasını sağlıyor. Böylece hızla büyüyen karnınızda çatlak görme ihtimaliniz azalıyor:)
Benim sizlere önereceklerim böyle. Hamilelik döneminde başka yöntemler uygulamış olanların yorumlarını bekliyorum. Umarım benim gibi sizler de memnun kalırsınız ve vermiş olduğum bilgiler işinize yarar:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder